Osobno me kao pedagoga više muči represivni pristup koji gotovo nikad ne daje odgovarajuće metode jer će klinci ponukani zabranom još prije pohitati na nezaštićeno računalo ne bi li vidjeli zašto je neka stranica nedostupna i što li se to na njoj krije. No da ne duljim evo stvarnog povoda ovoj cenzuro-lamentaciji:
(prenosim sa Internet Monitora)
Tisuće prosvjednika sudjeluje danas u virtualnim prosvjedima protiv politike zemalja koje cenzoriraju internet. Prvi Dan slobodnog izražavanja online (Online Free Expression Day), koji će trajati do sutra u 10 sati u organizaciji Reportera bez granica okupio je mnoštvo ljudi koji mogu odabrati avatara, svoju prosvjednu poruku i sudjelovati u virtualnom prosvjedu u nekoj od zemalja koje su cenzorski nastrojene prema webu - Burma, Kina, Kuba, Egipat, Iran, Eritreja, Sjeverna Koreja, Saudijska Arabija, Sirija, Tunis, Turkmenistan, Vijetnam... Širom svijeta je pritvoreno najmanje 62 internetska disidenta, a više od 2600 web-siteova, blogova i foruma zatvoreno je ili blokirano prošle godine. Popularni YouTube je blokiran ili zabranjen u nizu zemalja, kao što su Kina, Iran, Pakistan, Turska...
Drugo po meni bitno pitanje vezano za opstanak interneta i njegove neutralnosti odnosi se na upliv kapitala. Evo banalnog primjera:
(prenosim sa Internet Monitora)
Suosnivač Wikipedije Jimmy Wales optužen je da je pristao promijeniti jedan unos na ovoj online enciklopediji u zamjenu za donaciju. Jeffrey Merkel, bivši glavni znanstvenik u američkoj softverskoj kompaniji Novell rekao je da donirao 5.000 dolara fundaciji Wikimedia u zamjenu za tražene promjene na Wikipediji. Merkey kaže da je Wales pristao iskoristiti svoj utjecaj kako bi promijenio problematične, nepohvalne unose u pohvalnije. Wales kaže da su ovi navodi besmisleni. Povijest stranice međutim pokazuje da je Jimmy Wales unosio promjene te da je stranica "zaštićena" na način da su onemogućene daljnje promjene od strane javnosti
I na koncu nezaobilazna pitanje digitalnih copyrighta. Tema za zaseban blog a ne kao 1/3 posta no želim samo prenijeti poruku utjecajnog glazbenog portala Blender (btw upravo mi ga je blokirao content filtering sistem?!) koji je kao najveću pogrešku glazbene industrije postavio linč na Napster i njegovo gašenje gdje su mogli u modelu kompenzacije uzeti milijardu dolara ali su odabrali da se isti korisnici samo preusmjere na čitav niz Napster klonova. Pojeo vuk magare…
Nema komentara:
Objavi komentar